Vidzemes Augstskolai panākumi tiešsaistes “HackForce” hakatonā

Kopš otrdienas, 17.marta, tiešsaistes vidē darbojās pilnībā virtuālais hakatons HackForce, kura mērķis bija meklēt risinājumus koronavīrusa krīzes radītajiem izaicinājumiem. Finālā piedalījās 28 komandas, bet par labāko atzina Face Shields. Piektdien, 20.martā, tiešsaistē norisinājās fināla prezentācijas, no kurām žūrija atlasīja veiksmīgākās, kuras savā starpā sadalīja kopējo balvu fondu, kas sasniedza 39 000 eiro.  2. vietu ieguva komanda Emergency Ventilator – Mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, kas ārstē pacientus ar īslaicīgu elpošanas mazspēju, kuras sastāvā bija arī Vidzemes Augstskolas (ViA) pētniece Linda Lancere, savukārt 3. vietu ieguva komanda  Exonicus – Aizsardzība medicīniskajam personālam, kas aprūpē COVID-19 pacientus, kuras sastāvā bija ViA asociētais profesors un pētnieks Arnis Cīrulis, kā arī ViA maģistra līmeņa studiju programmas „Virtuālās realitātes un viedās tehnoloģijas” direktora vietnieks Andre Nitzschmann.

Līdz hakatona noslēgumam tajā aktīvi darbojās 28 komandas, bet kopumā projektam dažādās lomās pieslēdzās vairāk kā 800 cilvēki no 25 dažādām pasaules valstīm. Projektu autori ar mentoru palīdzību izstrādāja idejas un risinājumus koronavīrusa krīzes mazināšanai un prezentēja izstrādātos prototipus publiski tiešsaistes vidē.

2. vieta: Emergency Ventilator – Mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, kas ārstē pacientus ar īslaicīgu elpošanas mazspēju

Pie projekta strādāja Einārs Deksnis, Guntis Kuļikovskis, Davis Kuma, Margarita Matulenko, Aivars Ritovs, Ilmars Poikāns, Linda Lancere un Edgars Zvirgzdins.

Hakatona ietvaros komanda strādāja pie mākslīgās elpināšanas iekārtu izgatavošanas, kas ārstē pacientus ar īslaicīgu elpošanas mazspēju un ir ļoti nepieciešamas COVID-19 izraisīto komplikāciju ārstēšanai. Komanda stāsta, ka par pamatu ņemot manuālās elpināšanas maisu un to aprīkojot ar sensoriem un precīzas saspiešanas motoriem, var panākt ļoti līdzīgu efektu kā ar advancētajām un dārgajām iekārtām, kuras šobrīd tirgū ir deficīts.

48 stundu laikā izveidots pirmais mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas prototips. Pašlaik komanda aktīvi konsultējas ar nozares ekspertiem, lai veiktu uzlabojumus un sāktu tās testēšanu.

Turpmākai projekta izstrādei komanda tika apbalvota ar 8 000 eiro, no kuriem 7 000 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un 1000 eiro – Ubiquiti Riga.

3. vieta: Exonicus – Aizsardzība medicīniskajam personālam, kas aprūpē COVID-19 pacientus

Pie projekta strādā Reinis Balmaks, Aija Vilde, Ieva Šlēziņa, Sandis Kondrats, Janis Kondrats, Paul Keire, Vilnis Kleper, Raimonds Udris, Natālija Prave Lukina, Silvija Pole, Andre Nitzschmann, Arnis Cirulis, Arvis Magone, Jānis Grinvalds un Liene Mingailīte. Komandai projekta izstrādē un realizācijā palīdzēja profesionāļi no Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības un tehnoloģiju centra, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Vidzemes augstskolas, Slimību profilakses un kontroles centra, Digital Health Cluster Latvia un citām iestādēm.

Veselības aprūpes speciālistiem, brīvprātīgajiem un iedzīvotājiem, kuriem ir risks saskarties ar inficēto COVID-19, nepieciešama apmācība par atbilstoša aizsargapģērba izvēli un individuālo aizsarglīdzekļu lietošanu. Exonicus komanda izstrādā datoru un viedierīču simulācijas programmu, kas nodrošina apmācības medicīniskajam personālam, kas aprūpē COVID-19 pacientus.

Komanda jau vakar sazinājusies ar Veselības Ministrijas speciālistiem ārkārtas situāciju un katastrofu medicīnas jautājumos, pēc kuru lūguma pašlaik strādā pie simulāciju nodrošināšanas Latvijas slimnīcās.

Sadarbībā ar Rīgas Stradiņa Universitātes Medicīnas Izglītības un Tehnoloģiju Centru, Vidzemes Augstskolu un Digital Health Cluster Latvia, Exonicus komanda pašlaik strādā pie video simulācijas programmas trenniņu scenārija izveidei, kas ar Infektoloģijas un Slimību profilakses un kontroles centra palīdzību nekavējoties tiks izplatīts visā Latvijā.

Turpmākai projekta izstrādei komanda tika apbalvota ar 6 000 eiro, no kuriem 5 000 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un 1000 eiro – Swedbank Latvija.

“Man ir paveicies šajā projektā sadarboties ar ViA kolēģiem, komandas biedriem un partneriem. Tieši šādā formātā mēs varējām ātrāk progresēt un iemācāties veiksmīgi strādāt attālināti. Ceram, ka mūsu risinājums palīdzēs medicīnas darbiniekiem un iedzīvotājiem saglabāt drošību. Roku mazgāšanas secība ir jāzina visiem,” tā darbu projektā komentē ViA maģistra līmeņa studiju programmas  „Virtuālās realitātes un viedās tehnoloģijas” direktora vietnieks Andre Nitzschmann.

Papildus galvenajām balvām, vairāki lielie uzņēmumi, kas atbalsta inovāciju nozari, piešķīra simpātiju balvas. Tet idejai NeedHelp piešķīra 3000 eiro, bet projektiem Face Shield un Co-Delivery katrai 1000 eiro, kas palīdzēs attīstīt hakatona laikā izveidotos prototipus. Latvijas Mobilais Telefons (LMT) par veiksmīgāko ideju atzina Stay Home, kurai piešķīra 3000 eiro sākuma kapitālu un lidojumu ar gaisa balonu, bet Swedbank Latvija kā daudzsološākās idejas izvēlējās Exonicus, Stay Home un Flipful  katrai piešķīra 1000 eiro turpmākai projektu izstrādei. Savukārt, Ubiquiti Riga savas simpātiju balvas piešķīra Stay Home, Emergency Ventilator un Face Shields, katru apbalvojot ar 1000 eiro.

Hakatonu HackForce 12 stundu laikā noorganizēja 16 individuālu brīvprātīgo komanda, pārstāvot dažādas nozares – Zane Bojāre, Uldis Žeidurs un Egita Poļanska (StartupWiseGuys), Madara Ermansone un Anna Marija Ķiesnere (TechChill), Līva Pērkone, Zane Grēta Grants, Laila Ratmane un Kristīne Šeiko (Helve), Edgars Zvirgzdiņš (EtSons) Kirils Solovjovs, Ieva Upeniece (Baltic SandBox), Katrīna Peipiņa un Olga Barretu Goncalves (LIAA), Elīna Lidere (LMT), Mārīte Aleksandra Silava (Swedbank) un Diāna Lāca (Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija).

Informācijas avots: https://kursors.lv/2020/03/20/nosledzies-virtualais-hakatons-hackforce/