Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā

Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 29. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un Valmieras integrētā bibliotēka Zinātnieku nakts ietvaros piedāvās apmeklēt diskusiju, iepazīt slavenu zinātnieku sasniegumus u.c.

Vidusskolēniem, studentiem un visiem interesentiem

18:00-21:00 Cēsu ielā 4

Diskusija par mediju lietotprasmi un vēstures izmantošanu propagandā.

Vidzemes Augstskolas konferenču zālē (C129) notiks diskusija vidusskolēniem, studentiem un visiem interesentiem par to, kā un kāpēc viens un tas pats mediju saturs var tikt saprasts daudz un dažādos veidos. No vienas puses, to nosaka mūsu pieredze un uztveres mehānismi. No otras puses – kādas konkrētas faktu interpretācijas var būt apzināti vai neapzināti veidotas par labu specifiskām, nereti arī sabiedrībai nelabvēlīgām interesēm.

Zinātnieku nakts diskusija notiks divās daļās. Pirmajā skaidrosim mūsdienu mediju situāciju, kurā pārbaudītas, pierādāmas informācijas vietā tik atsaucīgi tiek uztverti dažādi “alternatīvi fakti”, viltus ziņas, veikli savirpinātas lētas sensācijas un reizēm pat neslēpti meli. Vai tikai personīgais slinkums, nevēlēšanās pārbaudīt un iedziļināties ir vienmēr pie vainas? Kopā ar Vidzemes Augstskolas mācībspēkiem apmeklētājiem būs iespēja aplūkot šo problēmu no vairāku zinātnes disciplīnu perspektīvas un izprast, kādu lomu informācijas vidē spēlē dažādi personības un vides faktori. Tas viss tiks īstenots, atraktīvā un asprātīgā veidā analizējot studijas “Telefilma-Rīga” 1985. gadā veidoto multiplikācijas filmu “Laimes lācis” pēc A. Upīša stāsta “Sūnu ciema zēni” motīviem.

Diskusijas otrajā daļā, kas sāksies 19:45, tiks rādīta pēc Vidzemes Augstskolas iniciatīvas veidota īsfilma “Glabāt pastāvīgi”. Filmas sižets ir saistīts ar vēsturnieka, Vidzemes Augstskolas rektora Gata Krūmiņa pētījumu rezultātiem, kas krasi kontrastē ar plaši izplatīto mītu par PSRS investīcijām Baltijas valstīs, ko joprojām mēģina uzturēt Kremļa kontrolētie mediji. Pēc filmas notiks diskusija par to, kā ar mediju starpniecību pētniecības rezultātus var izmantot dažādu mītu dekonstrukcijā un sabiedrības izglītošanā.

No 2016. gada rudens Vidzemes Augstskola īsteno plašu un daudzveidīgu medijpratības veicināšanas pasākumu programmu, iesaistot partnerus Latvijā un ārvalstīs. Augstskola strādā ar studentiem, skolēniem, pedagogiem un citām sabiedrības grupām, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem kļūt par gudrākiem un prasmīgākiem mediju vides lietotājiem.

Skolēniem un ģimenēm ar bērniem

18:00-21:00 Cēsu ielā 4

Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa sadarbībā ar VIBJO Sudraba Zirgs (jauniešu domubiedru grupu) piedāvās iepazīt slavenu zinātnieku sasniegumus un to attīstību gadsimtu gaitā.

Skolēniem un ģimenēm ar bērniem būs pieejams Arhimeda kabinets (iekārtota telpa ar izstādes stendu un konkursu), Einšteina piemiņas stūrītis (izstādes stends ar interaktīvo konkursu), improvizētais Ņūtona ābeļdārzs ar radošām aktivitātēm, videomateriāls par Dullo Didzi (aizraujoši eksperimenti skolēniem) un konkurss “Uzmini zinātnieku citātu”.

Skolēniem un ģimenēm ar bērniem no 3 gadu vecuma

18:00-19:30 Tērbatas ielā 10

Vidzemes Augstskolas Tērbatas ielas ēkas pagalmā tiks ierīkots inovācijas labirints harmoniskas personības attīstībai: personībām, kuru gara un kustību spēks ir vienlīdz stiprs.

Kopš neatminamiem laikiem cilvēki pazīst labirintus un ar tiem saistītos izaicinājumus. VIA zinātnieku nakts ietvaros piedāvā inovatīvu aktivitāti harmoniskas personības attīstībai mūsdienu pasaulē – unikālu orientēšanās labirintu norobežotā teritorijā ar tajā izvietotiem kontrolpunktiem, kas jāatrod un jāapmeklē noteiktajā kārtībā, atbilstoši leģendai uz kartes.

Izmantotā tehnoloģija: radiofrekvences identifikācija (angļu: Radio Frequency Identification jeb RFID). Tā ir tehnoloģija automātiskai identifikācijai, kurā datus nosūta un saņem ar radiosignālu palīdzību, izmantojot ierīces, ko sauc par RFID tagiem jeb retranslatoriem.

Lai viss noritētu godīgi un raiti, sacensību organizatoriem palīdzēs elektroniskā RFID reģistrācijas sistēma, kas automātiski noteiks un kontrolēs gan obligāto kontrolpunktu apmeklēšanas secību, gan uzdevuma veikšanai patērēto laiku. Uzreiz pēc distances pabeigšanas katrs dalībnieks saņem sava rezultāta izdruku.